Search

News

کمبود ویتامین K در سالمندان

Sunday, February 14, 2021

کمبود ویتامین K خطر مرگ سالمندان را افزایش می دهد.

مطالعات نشان می دهد افراد مسن دارای کمبود ویتامینK در مقایسه با سالمندان دارای میزان کافی این ویتامین 13 سال زودتر در معرض مرگ قرار دارند. 

به گزارش بوسان سبز مطالعه جدید محققان دانشگاه تافیس ماساچوست نشان می دهد افراد سنین 54 تا 76 سال با میزان پایین ویتامین K در خونشان 13 سال زودتر با احتمال مرگ روبه رو هستند که بیانگر فواید حفاظتی ویتامین K در روند افزایش سن است.

در این تحقیق ، حدود 4000 آمریکایی در رده سنی 54 تا 76 سال تحت مطالعه قرار گرفتند.

تیم تحقیق ، شرک کنندگان را بر اساس میزان ویتامین K خونشان دسته بندی کرد.

سپس شرکت کنندگان از لحاظ ریسک بیماری قلبی و ریسک مرگ در همه گروه ها بالغ بر حدود 13 سال تحت پیگیری بودند.

 نتایج ارتباط قابل توجهی بین میزان ویتامین k و بیماری قلبی شان نداد. اما افراد دارای پایین ترین میزان ویتامین k با ریسک 19 درصد مرگ مواجه بودند.  

ویتامین K یک ماده مغذی است که برای حفظ سلامت عروق خونی مهم است . این ویتامین در سبزیجات پهن برگ نظیر کاهو ، کلم و اسفناج یافت می شود. همچنین در برخی روغن های گیاهی نظیر روغن سویا و کانولا هم وجود دارد.

کیلاشیء سرپرست تیم تحقیق ، در این باره می گوید : این احتمال که ویتامین K با بیماری قلبی و مرگ و میر مرتبط است مبتنی بر دانش ما در مورد پروتئین های موجود در بافت عروقی است که برای فعالیت نیاز به ویتامین K دارند. این پروتئین ها به پیشگیری از تشکیل کلسیم در دیواره های عروق خونی کمک می کند وبدون میزان کافی ویتامین K عملکردشان کمتر می شود.

به گفته محققان ، مطالعات بیشتری برای توضیح علت ارتباط میزان ویتامین K در بافت با ریسک مرگ نیاز است.

Leave your comment
Filters
Sort
display